PORADY

Każdy kto planuje taką inwestycję, jak zakup okien powinien starannie ją przemyśleć, gdyż okna będą służyć nam kilkadziesiąt lat. Czym się kierować przy wyborze okien? Oto odpowiedzi na często nurtujące Was pytania oraz kilka ważnych zalet przemawiających za oknami z utwardzonego PVC.

1. Jak powinno być zaprojektowane i wykonane okno o niestandardowych wymiarach?

Wykonanie i montaż okien o niestandardowych wymiarach wymagają szczególnej dbałości przy wyborze odpowiednich rozwiązań. Należy odpowiednio dobrać profile o odpowiedniej sztywności, tak aby wytrzymało napór wiatru i było odporne na działanie związane z różnicą temperatur. Dokonując wyboru należy uwzględnić również strefę klimatyczną i wiatrową, w której zlokalizowany jest budynek oraz to, po której jego stronie i na jakiej wysokości nad gruntem jest umiejscowione okno.

Przede wszystkim należy trzymać się zaleceń producenta odnośnie dopuszczalnych wymiarów okna. Należy pamiętać, aby nigdy ich nie przekraczać. Im powierzchnia okna jest większa, tym dłuższe są jego elementy, w związku z tym profile okienne powinny być sztywniejsze oraz solidniejsze. Bardzo często można zaobserwować istotny błąd, gdzie drzwi balkonowe zostają wykonane w oparciu o profile, które dedykowane są zwykłym oknom. Profile te są za słabe, czego konsekwencją może być za mała, niewystarczająca odporność na parcie wiatru - powodująca ogólne złe funkcjonowanie okien, nieszczelność oraz odkształcenia. Odkształcenia profili zwiększają się także pod wpływem promieni słonecznych.

Należy zwrócić także uwagę na prawidłowe dobranie szyb oraz okien.

2. Co oznacza współczynnik U podawany często w opisie charaketryzującym okno?

Współczynnik - U określa ilość energii, która przenika przez okno o ustalonej powierzchni (podawanej w m2) przy różnicy wewnętrznej i zewnętrznej temperatury równej 1°K. Pamiętajmy, że podawana wartość współczynnika U=1,1 W/m2K dotyczy nie całego okna, tylko samej szyby.

O czym informuje nas podana wartość współczynnika U=1,1 W/m2K? Otóż informuje nas ona o tym, że w przeciągu 1 godziny, gdzie różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz wynosi 10°C - przeniknie 1,1 Wat energii - przez 1 m2 szyby użytej w naszym oknie. Niestety informacja ta nadal nie mówi nam, ile dokładnie stracimy ciepła przez całe okno. Przeważnie standardowo używane szyby zespolone posiadają niższy współczynnik przenikania ciepła niż profile ram okiennych. W związku z tym, współczynnik przenikania ciepła podany dla całego okna będzie mniej korzystny od tego, który jest podany tylko dla samej szyby. Regułą jest, że im większe okno wybierzemy, tym będzie ono posiadało wyższy współczynnik przenikania ciepła - czyli z pomieszczenia będzie uciekało więcej ciepła.

3. Czy okna z PCV mogą sie wykrzywiać?

Systemy okienne posiadają system wzmocnień, który skutecznie uniemożliwia zwichrowania i opadanie skrzydeł oraz ram okiennych. Profile użyte do budowy ościeżnicy i skrzydeł wyposażane są we wzmocnienia w postaci kształtowników stalowych rozmieszczonych na całej długości krawędzi poszczególnego elementu okna.

4. Ile komór powinien miec profil okienny?

Profile okienne z PCV posiadają budowę komorową, tzn. że w swojej strukturze zawirają luki powietrzne, które nazywa się komorami. Ilością komór nazywa się ilość luk, które napotykają ciepło przechodzące w poziomie przez profil.

Przekrój profilu okna Aluplast Ideal 5000 z oferty firmy OKNA MASARCZYK z Wodzisławia Śl.Okna z profili 5-cio komorowych mają dwie zewnętrzne komory – większą i mniejszą, komorę ze wzmocnieniem, a także dwie komory wewnętrzne. Powietrze zawarte w tych komorach jest właśnie najlepszym izolatorem, a im większa jest ich ilość tym lepsza jest izolacyjność profilu.

5. Co oznacza symbol K lub U?

Symbole U lub K to współczynnik przenikalności cieplnej - im mniejszy tym lepszy.

6. PCV czy PCW, a może PVC jaka jest różnica?

Nazwy te odnoszą się do jednej substancji, którą jest Polichlorek winylu. Czysty polichlorek winylu jest białym proszkiem, o temperaturze mięknienia 70°C . Polichlorek winylu PCV odporny jest na działanie kwasu solnego, siarkowego i azotowego, rozcieńczonych wodorotlenków sodu i potasu, olejów, wody, amoniaku, alkoholu, benzyny. Modeluje się on w temperaturze około 170°C przez wtrysk, prasowanie, wytłaczanie, odlewanie. Nadaje się do spawania lub klejenia. W zależności od użytych dodatków otrzymuje się polichlorek winylu twardy lub miękki. Okna PCV tworzone są z odmiany twardej.